Tłumacz w biznesie

Nie tylko literatura, film czy gry komputerowe wymagają tego, aby pracowali nad nimi tłumacze. Zakres usług, które świadczą jest znacznie szerszy. Wynika to z faktu, że potrzeba rozumienia obcego języka jest istotna wszędzie tam, gdzie takowy się pojawia – nie ma znaczenia branża ani kontekst. Tłumacz jest zatem nieodzowny.

Każdego dnia przekonują się o tym tysiące firm z całego świata, które utrzymują biznesowe relacje z partnerami zagranicznymi. Istniejąca bariera językowa nie jest w tych czasach żadną przeszkodą, ponieważ znajomość angielskiego wśród przedsiębiorców to standard. Jednakże bywają sytuacje, że precyzja jest szalenie ważna i wtedy tłumacz musi się wykazać. W niektórych krajach waga ustnych ustaleń pomiędzy kontrahentami jest kluczowa i ma nie mniejsze znaczenie niż to, co znajdzie się w treści dokumentów.

Stąd tak istotna jest dokładność przekazywanych dwukierunkowo informacji – obie strony muszą być w pełni świadome tego, co powiedziały. Tłumacz, który nie ma doświadczenia lub odpowiedniego zasobu słownictwa może znacznie wypaczyć treść rozmowy, a konsekwencje takiej sytuacji mogą być fatalne. Szalenie istotne są również sprawy związane z tłumaczeniem treści umów pomiędzy firmami. Nierzadko zawierają one sformułowania specyficzne, których nie da się przetłumaczyć mając podstawową tylko wiedzę z zakresu słownictwa.

Wówczas tłumacz musi sięgnąć do bardziej zaawansowanego arsenału, a więc języka specjalistycznego, którego tajniki niekoniecznie kryją się w danym momencie w jego pamięci, a w treści notatek i branżowych słowników.