Skutki uzależnienia od kawy i herbaty

pizzeria bielsko-biała chleb do paczkomatu

Herbata i kawa są stałymi częściami naszego codziennego życia. Kawiarnie, restauracje i nasze domowe zacisza pełne są osób, które rozkoszują się tymi przepysznymi a raomatycznymi wywarami. Wszystko co przyjemne ma jednak również złe strony i można się od tego uzależnić. U osób systematycznie spożywających kawę (ok. 4 filiżanek dziennie) mogą pojawiać się syndromy przedawkowania, tj.

nadpobudliwość, drażliwość i bezsenność. Dodatkowo przy takich dawkach kofeiny mogą się również pojawiać objawy odstawienie takie jak ból głowy, światłowstręt i drażliwość. Szczególnie niebezpieczne jest nadużywanie kofeiny przez kobiety w ciąży, gdyż może to prowadzić do bezdechów płodowych i nieprawidłowości rozwojowych płodu. Dodatkowo kofeina wpływa na nasz układ nerwowy i powoduje zwiększenie pulsu i częstotliwości drgania komór serca. Spożywanie kofeiny wiąże się z subiektywnym odczuciem jasności myślenia i postrzegania i stanami euforycznymi.

Uzależnienie od kofeiny jest głównie procesem fizycznym, a więc nie uzależniamy się od chemicznego zdziałania tego psychoaktywnego środka, ale od fizycznych objawów jego spożywania.