Moda młodzieżowa w PRL
Zgodnie z tym, co powiedział Václav Havel, tam gdzie pojawia się totalitaryzm, polityka ma wpływ na każdy aspekt życia społeczeństwa. Bardzo dobrze uwidaczniało się to w krajach totalitarnych, gdzie wpływ polityki widać nawet w modzie młodzieżowej. Społeczeństwo polskie, w latach 50-tych ubiegłego stulecia, również poszukiwało sposobów na wyzwolenie się z ograniczeń, jakie nakładał na nie ustrój totalitarny.
W PRL’u młodzież, która nie chciała się dostosować do narzuconych przez władze trendów w modzie, zwracała się ku modzie młodzieżowej, która przybywała do Polski z socjalistycznych krajów Europy Zachodniej i Ameryki. Oczywiście komunistyczne władze robiły wszystko, by zwalczyć tą fascynację zachodnią modą i przedstawiały młodym ludziom swoją własną propozycję odzieżową. Starania te jednak okazywały się próżne.
Młodzież nadal chętniej od alternatywy oferowanej przez władzę wybierała amerykańskie dżinsy i białe koszule z szerokimi kołnierzykami oraz krawatami w paski, modnymi wówczas we Włoszech.