Czym jest kofeina, jak działa na organizm?
Kofeina jest organicznym związkiem chemicznym, który znajduje się w surowcach roślinnych. Kofeina może być jednak również otrzymywana syntetycznie w gabinetach chemicznych i specjalistycznych pracowniach biotechnicznych.
Kofeina została odkryta po raz pierwszy przez niemieckiego chemika Friedricha Ferdinanda Rungego w 1819 roku. Kofeina zaliczana jest do grona środków psychoaktywnych z grupy stymulantów.
Szeroko stosuje się ją jako dodatek do różnych produktów jak napoje energetyczne, cola i inne produkty energetyczne. Kofeina zawarta w popularnych napojach (w tym w kawie) jest wchłaniana przez żołądek i jelito cienkie w przeciągu 45 minut od spożycia.
W tym czasie rozprowadzana jest po całym organizmie. Długość jej działania jest zależna od wielu zmiennych w tym od przyjmowanych leków, stanu wątroby i poziomu enzymów trawiennych w żołądku.
Kofeina działa pobudzająco na organizm, bardzo szybko dociera do mózgu i wpływa na koncentrację. Wiąże się to z faktem, iż kofeina działa na ośrodkowy układ nerwowy.
Kofeina wpływa również dodatnio na pamięć długotrwałą i konsolidację wspomnień.