Język czeski – język słowacki

tłumaczenie tekstów
Ludzie mieszkający od lat na jednym terytorium posługiwali się dwoma językami. Jeden z nich, czeski, ma odległą historię i można powiedzieć, że na terenie dawnej Czechosłowacji był tym ważniejszym językiem. Nie jest tak jednak do końca, bo na równych prawach funkcjonował wraz z nim język słowacki. Na początku wprawdzie stanowił on zlepek różnych ludowych gwar, ale z czasem zyskał status języka równoprawnego z czeskim.
Taka sytuacja powszechnej dwujęzyczności trwała blisko siedemdziesiąt lat. Obecnie język czeski jest obowiązującym na terenie Czech, a językiem słowackim posługują się mieszkańcy Słowacji. Te obydwa języki zaliczają się do najliczniejszej indoeuropejskiej rodziny językowej. Wchodzą w skład grupy Bałtosłowiańskiej, która dzieli się na Bałtycką i Słowiańską.
Ta ostatnia jest znacznie większa i należą do niej liczne języki, które ze względu na podobieństwa między nimi stanowią kolejne trzy grupy. O przynależności do nich zdecydowało również położenie geograficzne terytoriów. I tak np. języki czeski i słowacki, a wraz z nimi także polski, stanowią grupę zachodniosłowiańską korzystającą z alfabetu łacińskiego.
Istnieje między nimi jeszcze wiele innych podobieństw mających źródło w odległej przeszłości, co sprawia, iż nawet nie ucząc się słowackiego lub czeskiego jesteśmy w stanie wiele zrozumieć podczas biernego słuchania. Ze względu na liczne podobieństwa form gramatycznych i leksykalnych powinniśmy unikać uczenia się tych języków równocześnie, ponieważ mogą się mylić i sprawiać kłopoty w aktywnym ich użyciu.
Przeczytaj również: Uralska rodzina językowa
Przeczytaj również: Znaleźć w sobie motywację do nauki języka obcego
Przeczytaj również: Języki południowosłowiańskie - zachodnie
Polecane artykuły

Klienci zainteresowani kolekcjami haute couture
reklamówki jednorazowe Ponieważ kreacje prezentowane na pokazach haute couture są tak bardzo wyjątkowe, osoby je kupujące także takimi są. Wszystkie domy mody bardzo dbają o każdą z nich, dopilnowując, aby znalazło się dla niej miejsce na kolejnym pokazie. Statystycznie rzecz ujmując około dwóch tys

Problem nadmiernego pocenia u mężczyzn
fartuch bawełniany damskikawa do kawiarni Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na utratę ciepła, jednak gdy występuje nadmiernie, jego przyczyna może być znacznie bardziej poważna niż zwykły wysiłek fizyczny, czy wysokie temperatury. Problem nadmiernego pocenia dotyka w szczególności mężczyz