Wrodzona niedoczynność tarczycy u dzieci

wyszczuplanie ciała brzesko

Tarczyca odpowiada za prawidłowy rozwój organizmu i sprawną przemianę materii. Na choroby gruczołu tarczowego nie cierpią wyłącznie osoby dorosłe. Takie problemy mogą przytrafić się nawet najmłodszym.

W przypadku dzieci, zaburzenia pracy gruczołu tarczowego są najczęściej wrodzone. Rzadko stwierdza się to schorzenie zaraz po urodzeniu. Objawy rozwijają się przez pierwsze tygodnie życia dziecka.

Niemowlę z wrodzoną niedoczynnością tarczycy cierpi na zaparcia i patologiczną senność. Do objawów zalicza się również duże ciemiączka, chrapliwy płacz i zaniżoną temperaturę ciała. Często występuje również żółtaczka.

Niedoczynność tarczycy u starszych dzieci skutkuje słabszym przyswajaniem wiedzy oraz późniejszą nauką chodzenia i mówienia. Aby szybko wykryć możliwe choroby tarczycy, w Polsce przeprowadzane są badania wśród noworodków. Mają one określić poziom TSH.

Leczenie niedoczynności gruczołu tarczowego polega na uzupełnieniu hormonalnych niedoborów, co możliwe jest dzięki farmakoterapii substytucyjnej.