Urlop wychowawczy – trzyletnia opieka

Jeżeli zakończyłaś właśnie urlop macierzyński, wykorzystałaś jego dodatkową opcje, a także skorzystałaś z urlopu rodzinnego przyszedł czas na podjęcie bardzo ważnej decyzji, co dalej. Jest ona niezwykle trudna, gdyż więź, jaka wytwarza się pomiędzy matką, a dzieckiem sprawia, że ciężko jest się z nim rozstać.

Niestety konieczność powrotu do pracy w niektórych sytuacjach jest nieunikniona, a nawet grono młodych mam, nie może się go doczekać. Chęć wyjścia z domu, powrotu do normalnego funkcjonowania, prowadzi do zakończenia błogiego lenistwa w domu.

Jednak dla mam, które nie zamierzają rezygnować z możliwości uczestniczenia w rozwoju dziecka, nie chcą przeoczyć jego pierwszych kroków, czy wypowiedzianych słów, mają prawo do pozostania w domu. W takiej sytuacji wykorzystują tak zwany urlop wychowawczy.

Prawo do skorzystania z tego typu urlopu, mają wszystkie panie, które przepracowały, co najmniej sześć miesięcy, będąc pracownikiem zatrudnionym na umowę. Urlop wychowawczy obejmuje okres trzech lat, ale może on być wykorzystywany na raty, jednak tylko i wyłącznie do czwartego roku życia.

W czasie trwania urlopu wychowawczego niestety nie otrzymuje się zasiłku macierzyńskiego, ale zachowuje się ciągłość zatrudnienia. Warto podkreślić, ze złożona we wniosku prośba o udzielenie trzy letniego urlopy wychowawczego, bez żadnego problemu może zostać zmieniona i skrócona.

Jeżeli kobieta na skutek różnych okoliczności będzie mogła wrócić do pracy, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.