Skąd pochodzi kawa?

https://www.dagrasso.pl/legnica sok z karczocha

Kawa to bardzo popularny napój bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie początku dnia. Nazwa tego napoju prawdopodobnie pochodzi od arabskiego słowa kahwalub od miejscowości zwanej Kaffa. Napój ten pochodzi z Etiopii, a w Europie pojawił się około XVI wieku, ale już tysiąc lat przed narodzinami Chrystusa. Prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku kawa została przewieziona do Jemenu, który do teraz jest nieoficjalną stolicą kawy.

Bardzo możliwe, że właśnie tam wymyślono sposób jej prażenia i mielenia, a także pomysł, by stworzyć z niej napój. Kawę spopularyzowali później w całej Arabii koczownicze ludy Beduinów. Przed odkryciem sposobu przygotowywania napoju ziarna kawy spożywano w całości, gotowane z dodatkiem masła i soli. Pod koniec XV wieku kawa była już bardzo popularną na całym Bliskim Wschodzie używką, a położony na południu port Al-Mucha (zwany Mokka), był największym ośrodkiem handlu ziarnami kawowymi.

Pierwszym europejczykiem, który opisał kawę był Leonard Rauwolf, który w 1573 wyruszył w trwającą trzy lata podróż po Bliskim Wschodzie.