Rak tarczycy. Jak rozpoznać nowotwór?

www.forum-ipe.org szczepionki

Rak tarczycy to złośliwy nowotwór, wyjątkowo trudno do rozpoznania, ponieważ jego objawy nie są zbytnio charakterystyczne. Niepokojące sygnały najlepiej skonsultować podczas wizyty u odpowiedniego lekarza. Wczesne wykrycie raka pozwala na powodzenie w leczeniu.

Niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak zaburzenia połykania, duszności czy chrypka. Niebezpieczne mogą okazać się powiększone węzły chłonne i mnogie lub pojedyncze guzy tarczycy. Wykrycie raka tarczycy poprzedzone jest sporą liczbą badań.

Niezbędne będzie wykonanie USG tarczycy, a także biopsji tarczycy w celu pobrania wycinków do badania histopatologicznego. Zbiór wymaganych badań obejmuje także badane fizykalne, które ma na celu zlokalizowania guzków na szyi, a także oznaczenie wapnia w surowicy, poziomu hormonów tarczycy i TSH. Pooperacyjne badanie histopatologiczne pozwala na określenie czy zmiana jest złośliwa, czy łagodna.

Ważne jest wczesne zwrócenie uwagi na objawy i wykonanie odpowiednich badań, by w porę wykryć nowotwór i rozpocząć leczenie.