Problemy z tarczycą. Rodzaje badań

www.uprawyrolne.com.pl https://eretina.pl/choroby-siatkowki/

Nieprawidłowa praca tarczycy może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego nie należy bagatelizować problemu. Specjalistyczne badania tarczycy obejmują sprawdzenie poziomu hormonów, a także zbadanie budowy tarczycy i jej możliwości do produkcji hormonów.

Jednym z badań, które pozwala na sprawdzenie stanu zdrowia jest ultrasonografia tarczycy. Badanie ma ujawnić małe grudki i całą tkankę gruczołu.

Fale ultradźwiękowe umożliwiają stworzenie obrazu tarczycy, który wyświetlany jest na ekranie komputera. Badanie histologiczne możliwe jest po pobraniu fragmentu chorej tkanki.

Pobranie wykonuje się przez cienkoigłową biopsję aspiracyjną. Lekarz wkłuwa igłę w gruczoł i pobiera przy użyciu strzykawki potrzebną do badania tkankę.

Biopsja pozwala na wykrycie zmian nowotworowych. Inne badanie, scyntygrafia, możliwe jest do przeprowadzenia przy wykorzystaniu izotopów promieniotwórczych.

Badanie jest bezpieczne i jedynie kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny mu się poddawać. Dzięki scyntygrafii możliwe jest ustalenie wielkości wola i rozpoznanie zgrubień na jego powierzchni.

szczepionki