Problem nadmiernego pocenia u mężczyzn

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na utratę ciepła, jednak gdy występuje nadmiernie, jego przyczyna może być znacznie bardziej poważna niż zwykły wysiłek fizyczny, czy wysokie temperatury. Problem nadmiernego pocenia dotyka w szczególności mężczyzn i takich części ciała jak skronie, dłonie, stopy, czy plecy.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy problem potliwości nie leży u podnóży poważniejszej choroby na przykład brucelozy, gruźlicy, nadczynności tarczycy, czy hipoglikemii. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zaleci dodatkowe badania kontrolne.

Wykluczenie wszelkich poważniejszych chorób jest podstawą eliminacji nadmiernej potliwości. W dalszej kolejności lekarz powinien ustalić co jest przyczyną nadmiernego pocenia się.

Najczęstszymi przyczynami są przemęczenie i stres. Nie sposób jednak kontrolować ich w codziennym życiu.

Dlatego tak ważne jest wspomaganie organizmu preparatami przeciw potliwości. Pomocne mogą okazać się zarówno antyperspiranty stosowane miejscowo na skórę, jak również suplementy diety przyjmowane doustnie.

Nadmierne pocenie nie powinno być powodem do wstydu, jednak warto z nim walczyć ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie.