Choroba Hashimoto. Jakie badania wykonać?

uczulenia

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Często przebiega w formie utajonej i chorzy nawet nie są świadomi tego, że cierpią na przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego. Objawy schorzenia nie są jednoznaczne, dlatego trudno jest na pierwszy rzut oka zdiagnozować chorobę.

Niepokojące symptomy najlepiej skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania. Problemami związanym z tarczycą zajmuje się endokrynolog. To on zleci specjalistyczne badania i zdiagnozuje chorobę.

Należy określić poziom tyreotropiny we krwi. To inaczej TSH, czyli hormon przysadki mózgowej, sterujący pracą tarczycy. Jeśli poziom TSH jest podwyższony, świadczy to o niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy wynikająca z choroby Hashimoto występuje najczęściej przy podwyższonym stężeniu TSH, ale właściwym lub obniżonym poziomie T3 i T4. Diagnozę można potwierdzić przez wykonanie badania, które stwierdzi obecność przeciwciał tarczycowych. Choroba Hashimoto charakteryzuje się obecnością takich przeciwciał we krwi.

Lekarz może wykonać również USG tarczycy. Pozwoli to na ocenę rozmiarów tarczycy, ewentualnych zmian w jej strukturze, a także możliwe będzie wykrycie guzków lub zrostów pozapalnych.

www.bukszowana.pl